Nogometaši SAD-a i Walesa odigrali su 1-1 u dvoboju prvog kola skupine B na svjetskom prvenstvu kojem je domaćin Katar.

Amerikanci su poveli pogotkom Thimothya Weahe, sina bivšeg dobitnika Zlatne lopte Georgea Weaha, u 36. minuti, a izjednačio je Gareth Bale iz penala u 82. minuti.

Amerikanci su gotovo redovit sudionik svjetskih prvenstava, dok je Wales posljednji put na Svjetskom prvenstvu nastupio daleke 1958. godine. Mladu i poletnu momčad Amerike predvodila je njihova najveća zvijezda, igrač Chelseaja hrvatskih korijena Christian Pulišić, koji je driblao, asistirao i praktički bio velika pokretačka snaga SAD-a, koji je posve dominirao u prvom dijelu i već tada su mogli riješiti dvoboj.

No, nisu ga riješili, i u drugom dijelu su ostali bez snage, što su iskusniji Velšani iskoristili. Njihova najveća zvijezda Gareth Bale, svojevremeno najskuplji igrač svijeta, na ovoj utakmici se pojavio svega dvaput, u 82.minuti.Prvo je znalački postavio nogu i iznudio penala, a potom svojom poznatoj ljevicom donio poravnjane. U svih ostalih 90-tak minuta Bale kao da nije bio na terenu.

epa10319005 Gareth Bale of Wales celebrates after scoring the 1-1 with a penalty kick during the FIFA World Cup 2022 group B soccer match between the USA and Wales at Ahmad bin Ali Stadium in Doha, Qatar, 21 November 2022. EPA/Neil Hall

Od samog početka dvoboja mladi Amerikanci su preuzeli kontrolu nad dvobojem, te su predstavljali permanentnu opasnost za velška vrata.

U 9. minuti su Amerikanci bili vrlo blizu vodstva – prvo je nakon ubačaja Weaha velški stoper Rodon neoprezno glavom sproveo loptu ka svojim vratima, ali je srećom pogodio vratara Henneseya u prsa, a u nastavku akcije Sargent je udarcem glavom iz blizine pogodio vratnicu.

U 36. minuti su se isplatila sva američka nastojanja. Odigrali su brzu i preciznu akciju, Pulišić je briljantno proigrao napadača Lillea Weaha, koji šalje loptu ispod vratara za 1-0. Velšani su u prvom dijelu ostali bez ijedne opasnije akcije za američka vrata, a Bale je bio praktički nevidljiv.

U drugom dijelu je velški izbornik uveo 196 centimetara visokog Kiefera Moorea, i Velšani su postali puno opasniji. U 65. minuti prvi puta pucaju po golu, a američki vratar je obranio šut Daviesa, da bi potom nakon udarca s kuta Moore glavom gađao iznad grede.

U 80. minuti katarski sudac pokazuje na bijelu točku nakon što Zimmerman ruši Balea, a nekad velika zvijezda Tottehama i Reala sam je realizirao kazneni udarac.  I to je bio konačan rezultat jer obje momčadi nisu imale snage za još jedan gol.

Kapetan Walesa koji je bio precizan s bijele točke za konačnih 1-1 nakon utakmice nije krio zadovoljstvo i ponos: „Pokazali smo snagu i karakter te smo se vratili u utakmicu. S obzirom na naš loš ulaz u dvoboj na kraju je ovaj remi vjerojatan realan ishod. No, malo nam je i žao nakon svega jer smo u drugom poluvremenu shvatili da smo možda propustili i nešto više u ovom susretu“.

U ovoj skupini B, ranije tijekom ponedjeljka, Engleska je pobijedila Iran 6-2. U drugom kolu će, 25. studenoga, igrati Wales i Iran (11 sati) te Engleska i SAD (20 sati).

SAD – WALES 1-1

Strijlelci: 1-0 Weah (36), 1-1 Bale (82pen)

Pred 43.000 gledatelja na stadionu Ahmad bin Ali Stadium u Al Rayyanu sudio je Katranin Yasim.

SA: Turner – Dest (Yedlin, 74), Zimmerman, Ream, Robinson – McKennie (Aaronson, 66), Adams, Musah (Acosta, 74) – Weah (Morris, 88), Sargent (Wright, 74), Pulišić

WALES: Hennessey – Mepham, Rodon, B. Davies – Roberts, Ramsey, Ampadu (Morell, 94), Wilson (Thomas 92), N. Williams (Johnson, 79)- Bale, James (Moore, 46)

Izvor: Sloboda.hr/Hina