slovačka referendum o braku brak

Nakon što je slovačka inicijativa “Savez za obitelj” (AZR) uspjela prikupiti 400 000 tisuća potpisa za održavanje referenduma kojim traži bolju zaštitu obitelji i braka zakonom, Slovačka će nastaviti s pripremama za održavanje referenduma potvrdio je jučer predsjednik države Andrej Kiska.

U lipnju je vladajuća većina lijevog centra na poticaj tamošnje desnice usvojila ustavni amandman kojim se brak definira kao jedinstvena zajednica muškarca i žene, no inicijativa AZR je i dalje željela održavanje referenduma jer smatra da taj amandman nije dovoljan i želi plebiscitarnu podršku.

Referendum će biti 7. veljače.

Prva civilna inicijativa u povijesti Slovačke

Glasnogovornik “Saveza za obitelj” (ARZ), nestranačke i civilne organizacije, Anton Chromik kazao je slovačkim medijima kako je zadovoljan učinjenim, odnosno brojem prikupljenih potpisa.

“Postigli smo svoj cilj i počašćen sam što je prva civilna inicijativa u povijesti Slovačke – AZR, uspjela prikupiti dovoljan broj potpisa za održavanje referenduma”, rekao je Chromik te dodao kako je AZR prikupila više od 20 000 eura od donatora, što je pomoglo u organizaciji navedenoga.

Predstavnici AZR-a predali su potpise za referendum 27. kolovoza slovačkom predsjedniku Andreju Kiski te se nadaju kako će referendum biti održan na dan lokalnih izbora u Slovačkoj, 15. studenog ove godine.

Inicijativa je započela kampanju 5. travnja tvrdeći kako nitko od slovačkih političara nije pokušao osigurati, odnosno bolje zaštititi brak i obitelj svojim djelovanjem, očito smatrajući nedovoljnim što je parlament 5. svibnja usvojio reviziju Ustava koji, između ostalog, definira brak kao “jedinstvenu vezu između muškarca i žene” i dodaje činjenicu da “Republika Slovačka temeljito štiti brak” što je stupilo na snagu 1. rujna.

AZR sada želi učiniti korak dalje i zaštititi prava djece koja “imaju pravo rasti u obitelji s majkom i ocem, te imaju pravo biti zaštićena od neprimjerene seksualne edukacije u školama”.

Iako AZR inicijativa ima potporu najmanje 400 000 Slovaka, protivnici nazivaju inicijativu “anti-gay” te tvrde kako napada LGBT osobe i ljude koji ne žive u tradicionalnom braku.

“Nitko ne želi oduzeti slobodu homoseksualcima”, tvrdi Chromik, no dodaje kako “veza osoba istog spola nikada neće biti moći jednaka braku”, te kako “jedino muškarac i žena mogu začeti dijete”.

REFERENDUMSKA PITANJA:

1. Slažete li se da ni jedna zajednica, osim muške i ženske, ne može nazvati bračnom?
2. Slažete li se da homoseksualnim osobama i grupama ne bi trebalo dopustiti posvajanje djece, a potom i odgajanje djece?
3. Slažete li se da se niti jednoj zajednici, osim braka, ne treba nuditi posebna zaštita, prava i dužnosti, kao što to zakon od 1. ožujka jamči braku i supružnicima (službeno priznanje, registraciju, ili priznanje zajedničkog života pred službenom osobom te mogućnost posvajanja djeteta partnera ili sušpružnika)?
4. Slažete li se da škole ne mogu zahtijevati od djece da sudjeluju u obrazovanju koje se odnosi na spolno ponašanje i eutanaziju, ukoliko se roditelji i sama djeca ne slože sa sadržajem obrazovanja?

Kiska je zatražio mišljenje ustavnog suda o tome krši li takav referendum slovački ustav i dobio negativan odgovor. Kiska je rekao da i dalje ima sumnje oko referenduma, ali da poštuje odluku suda.

Od slovačke neovisnosti održano je sedam referenduma, ali samo je jedan, onaj o ulasku u EU, imao potreban 50-postotni odaziv da bi bio validan. Zato slovačka pučka pravobraniteljica Jana Dubovcova kaže da će “odaziv pokazati je li ova tema jednako važna građanima kao i organizatorima”.

Izvor: narod.hr/h/spectator.sme.sk