spox.com slika

Nogometaši Njemačke ponizili su Brazil u polufinalu Svjetskog prvenstva pred 62 tisuće gledatelja! Elf je u Belo Horizonteu očitao lekciju Brazilcima nanijevši im najteži poraz u povijesti slavivši s nevjerojatnih 7:1.

Izostanak Neymara i kapetana Thiaga Silve, stožernog igrača brazilske obrane, pokazao se puno većim gubitkom nego je itko mogao pretpostaviti, budući da je Njemačka nakon 29. minute vodila s nevjerojatnih 5:0. Bila je to besprijekorna izvedba Elfa i velika osveta za poraz 2:0 u finalu Svjetskog prvenstva 2002. u Južnoj Koreji i Japanu.

Furiozan početak Njemačke

U četvrtfinalu su obje reprezentacije svoje pogotke postigle iz prekida i obje su povele rano. Ovaj puta taj se scenario ponovio kad je u pitanju Njemačka. Igrala se 11. minuta, Toni Kroos je izveo udarac iz kuta, a Thomas Müller je ostao nečuvan na drugoj vratnici te je udarcem s pet metara pospremio loptu u mrežu. To mu je bio peti pogodak na ovom SP-u.

Nakon toga otvorile su se rupe na brazilskom brodu i u šest minuta, u razdoblju od 23. do 29. minute, primili su još četiri pogotka. Prvo je u 23. minuti zabio Miroslav Klose i time je ušao u povijest kao najbolji strijelac svjetskih prvenstava s ukupno 16 pogodaka.

Minutu poslije na dodavanje Philippa Lahma pogodio je Kroos pa je u 26. minuti ponovno Kroos na asistenciju Samija Khedire, a u 29. minuti već je bilo 5:0 za Njemačku. Pogodio je Khedira nakon što ga je uposlio Mesut Özil. Do tog trena Brazil je imao veći posjed lopte, 63 posto.

Nijemci usporili u nastavku

U drugom poluvremenu Njemačka je malo usporila i dala je priliku Brazilcima da ublaže poraz. No, na njihovu žalost, Manuel Neuer nije mislio tako pa je u 52. minuti obranio zicer Oscaru, a u 53. Paulinhu.

Ono što nikako nije uspijevalo Brazilcima, nogometašima Njemačke polazilo je za nogom kad god su poželjeli pa je Andre Schürrle pogocima u 69. i 79. minuti povećao vodstvo Njemačke na 7:0. Na kraju je ipak Oscar u 90. minuti uspio zabiti počasni pogodak za Brazil.

Iako je Selecao doživio katastrofu, brazilski navijači su do kraja susreta ostali na stadionu Mineirao, vjerojatno od šoka koji su doživjeli.

Njemačkoj je to osmi plasman u finale SP-a, a naslov u osvajali triput – 1954., 1974. i 1990.. Brazil je ostao na šest finala i pet naslova. Njemačka će u finalu igrati s boljim iz dvoboja Argentine i Nizozemske koja se u srijedu igra u Sao Paolu.

Kraljevina Jugoslavija drži rekord

Brazil je, pak, ponovio svoj najveći poraz u povijesti. 1920. godine izgubio je od Urugvaja 6:0, ali ovo je zasigurno gori, teži i bolniji poraz. Treba napomenuti i to da je Brazil 1934. godine od Kraljevine Jugoslavije primio osam pogodaka, poražen je 8:4.