Reprezentacija Senegala pobijedila je sa 3-1 Katar u utakmici 2. kola skupine A Svjetskog nogometnog prvenstva, odigranoj u petak u Dohi na stadionu Al Thumama.

Strijelci za Senegal bili su Boulaye Dia (41), Famara Diedhiou (48) i Bamba Dieng (84), dok je pogodak za Katar postigao Mohammed Muntari (78).

Senegal se očekivanom pobjedom bodovno izjednačio s Nizozemskom i Ekvadorom koje će se sučeliti od 17 sati. Na začelju ljestvice u skupini A je Katar bez bodova i bez realnih izgleda za plasman u drugi krug.

Već u 3. minuti Senegalci su prvi put zaprijetili domaćem vrataru Barshamu. Po desnoj strani je u kazneni prostor ušao Ismaila Sarr, prošao dvojicu igrača, došao na sedam metara iskosa od gola, ali je pogodio samo vanjski dio mreže.

Domaća reprezentacija se prvi put oslobodila opsade svog kaznenog prostora u 15. minuti. Nakon dva neuspjela pokušaja prijetnje ubačajima u kazneni prostor, lopta se odbila do Akrama Afifa čiji je dalekometni pokušaj bio neprecizan.

Minutu potom vidjeli smo prvu vratarsku intervenciju. Krepin Diatta se dokopao lopte na lijevoj strani kaznenog prostora te iskosa sa desetak metara okušao svoj udarac, ali je Barsham dobro pokrio prvi kut i odbio loptu u korner.

Jedan od rijetkih izleta domaće reprezentacije, koji se dogodio u 34. minuti, donio je potencijalno spornu situaciju. Najopasniji domaći nogometaš Akram Afif sjurio se po lijevoj strani i išao sam prema Edouardu Mendyju. No, pri ulasku u kazneni prostor sustigao ga je Ismail Sarr. U kontaktu sa senegalskim igračem Afif je pao, a glavni sudac Antonio Mateu Lahoz se nije oglasio procijenivši da nije bilo dovoljno elemenata za dosuđivanje kaznenog udarca.

Dojam je da je Afif pokušao pozicioniranjem svog tijela isprovocirati kontakt te da je odluka Španjolca bila ispravna.

Senegalci su nakon toga nastavili strpljivo gradili napade, ali su do najvećih prilika dolazili nakon nespretnosti i pogrešaka katarskih igrača. Do 41. minute je domaća reprezentacija ostala nekažnjena za loša dodavanja i nespretna ispucavanja u obrambenoj zoni, ali velika pogreška Boulema Khokhija nije mogla proći bez kazne.

Katarski stoper je u kaznenom prostoru pokušao ispucati loptu, ali je to učinio vrlo nespretno, tako da je ona ostala idealno postavljena za Boulayea Diju koji je sa desetak metara iskosa s lijeve strane pogodio bliži kut za prvi pogodak Senegalaca u Katru.

epa10327468 Boulaye Dia of Senegal (L) scores the 1-0 during the FIFA World Cup 2022 group A soccer match between Qatar and Senegal at Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, 25 November 2022. EPA/Mohamed Messara

Iz prve ozbiljne akcije u drugom poluvremenu Senegal je udvostručio prednost. U 48. minuti udarac iz kuta izveo je Jakobs, a njegov ubačaj je na prvoj vratnici dočekao Famara Diedhiou te u padu glavom poslao loptu pod gredu, što je bilo neobranjivo za domaćeg vratara.

Takav rasplet kao da je zadovoljio afričku reprezentaciju koja je nakon drugog pogotka prepustila inicijativu katarskim nogometašima pa su se počele nizati izgledne situacije pred vratima koja je branio Edouard Mendy i bio nezaposlen sve do 56. minute.

Tad je Abdelkarim Hassan zapucao iz srca kaznenog prostora, ali je njegov šut na putu prema golu zaustavio suigrač Almoez Ali. Upravo je taj igrač u 63. minuti uputio prvi udarac katarske reprezentacije na ovom prvestvu koji je iziskivao intervenciju suparničkog vratara. Gađao je donji desni kut, ali Mendy je vrhunskom obranom odbio loptu u korner.

Novu intervenciju, još težu od spomenute, Mendy je imao u 67. minuti. Nakon ubačaja s desne strane s pet metara je pucao Ismael Mohammad, ali je senegalski vratar sjajno reagirao i spriječio pogodak.

No, u 78. minuti ni Mendy nije mogao spasiti propuste njegovih suigrača. Ismaeel Mohammad je odlično primirio dugu loptu na desnom boku, ubacio u kazneni prostor, gdje je najviši u skoku bio Mohammed Muntari i postigao prvi pogodak za Katar u njihovom debiju na svjetskim prvenstvima.

epa10327667 Mohammed Muntari (C) of Qatar celebrates after scoring the 1-2 during the FIFA World Cup 2022 group A soccer match between Qatar and Senegal at Al Thumama Stadium in Doha, Qatar, 25 November 2022. EPA/Noushad Thekkayil

Veselje domaćih navijača i nada u veliki preokret nije dugo potrajala, jer je u 84. minuti Senegal došao i do trećeg pogotka. Akcija je išla preko desnog boka, povratnu loptu na desetak metara poslao je Iliman Ndiaye, a dočekao ju je i pospremio u mrežu Bamba Dieng, obojica igrača koje je deset minuta prije u igru ubacio senegalski izbornik Aliou Cisse.

Katarci su u drugom nastupu ostavili mnogo bolji dojam nego na otvaranju prvenstva protiv Ekvadora, ali im to nije donijelo ništa više od još jednog poraza s dva gola razlike.

KATAR – SENEGAL 1-3 (0-1)

Stadion Al Thumama. Gledatelja: 41.797. Sudac: Antonio Mateu Lahoz (Španjolska).

STRIJELCI: 0-1 Boulaye Dia (41), 0-2 Famara Diedhiou (48), 1-2 Mohammed Muntari (78), 1-3 Bamba Dieng (84)

SENEGAL: E. Mendy – Sabaly, Koulibaly, Jakobs (od 78. P. Cisse), Diallo – I. Gueye, N. Mendy (od 78. P. Sarr), Diatta (od 64. Ciss), I. Sarr (od 74. Ndiaye) – Diedhiou (od 74. Dieng), Dia

KATAR: Barsham – Miguel (od 83. Waad), Mohammad, Khoukhi, Hassan, Ahmed (od 83.Salman) – Al Haydos (od 74. Muntari), Boudiaf (od 69. Hatem), Madibo – Almoez Ali, A. Afif

Izvor: Sloboda.hr/HINA