Nogometaši Maroka plasirali su se u četvrtfinale Svjetskog prvenstva nakon što su u osmini finala na stadionu Education City boljim izvođenjem 11-eraca sa 3-0 svladali Španjolsku.

Tijekom 120 minuta nije bilo pogodaka, pa se po drugi put na ovom SP pristupilo izvođenju udaraca s bijele točke. I dok je u ponedjeljak hrvatski junak protiv Japana bio Dominik Livaković s tri obrane, u utorak se u marokanskog junaka pretvorio Yassine Bono koji je zaustavio dva od tri udarca španjolskih igrača, Soleru i Busquetsu, dok je Sarabia zatresao vratnicu. S druge strane, tri od četiri marokanska izvođača su bila precizna, Simona su svladavali Sabiri, Ziyech i Hakimi.

EPA/Tolga Bozoglu

Maroko će u četvrtfinalu u subotu igrati protiv pobjendika dvoboja Portugal – Švicarska koji je na programu od 20 sati.

Prema očekivanju, Španjolska je imala dominaciju u posjedu lopte, dok se Maroko branio najvećim dijelom utakmice. Takva konstelacija snaga na terenu nije niti mogla iznjedriti veći broj prilika, pa su u prvom poluvremenu obje reprezentacije tek po jednom opasnije zaprijetile, ali niti tada udarci nisu išli u okvir gola.

Jedinu pravu priliku u prvih 45 minuta Španjolska je imala u 26. minuti kada je Asensio prihvatio jedno dugo dodavanje, ušao u kazneni prostor, ali je iskosa s lijeve strane pogodio vanjski dio mreže. Maroko je najbolju prigodu u tom dijelu igre imao u 42. minuti kada je Boufal odlično prevario svog čuvara na lijevom krilu i uputio idealan centaršut na glavu Aguerda, ali je marokanski stoper s pet metara prebacio vrata.

Situacija se nije promijenila niti u drugom poluvremenu. Štoviše, Marokanci su u potpunosti odustali od napadačkih ambicija, dok su Španjolci kružili oko njihove zone, ali bez ikakvog učinka. Dani Olmo je u 54. minuti pokušao udarcem s lijeve strane nakon slobodnog udarca, ali Bono je bio na mjestu. Nove snage u španjplskom napadu Williams i Morata složile su akciju u 81. minuti, Williams je podvalio loptu u kazneni prostor za Moratu, ali ovaj je otišao preblizu gol-aut liniji pa je njegov udarac otišao paralelno s gol-linijom.

U posljednjoj minuti sudačke nadoknade Olmo je ubacio iz slobodnog udarca s lijeve strane, no nitko od njegovih suigrača nije uspio dohvatiti loptu i preusmjeriti ju u mrežu, pa je Bounou uspio izbiti u korner.

EPA/Friedemann Vogel

I u produžetku je Španjolska dominirala, stezala obruč oko marokanskog gola, ali najbolju priliku za pogodak imao je Maroko u 104. minuti. Ounahi je odličnim prodorom donio loptu pred španjolski kazneni prostor i proigrao Cheddiru, no uslijedio je ne odviše snažan udarac ravno u Simona. Španjolska je najbliža pogotku bila doslovno u posljednjoj sekundi susreta, u trećoj minuti nadoknade produžetka Rodri je ubacio s lijeve strane na drugu vratnicu gdje je utrčao Sarabia, ali njegov udarac iskosa s pet metara zaustavila je vratnica.

Maroko će tako po prvi put u svojoj povijesti igrati u četvrtfinalu svjetskog prvenstva, dosada mu je najveći uspjeh bila osmina finala 1986. godine u Meksiku.

MAROKO – ŠPANJOLSKA 3-0

Stadion Education City

GLEDATELJA: 44.667

SUDAC: Rapallini (Argentina)

11-ERCI: 1-0 Sabiri, Sarabia – vratnica, 2-0 Ziyech, Soler – Bono obranio, Benoun – Simon obranio, Busquets – Bono obranio, 3-0 Hakimi

MAROKO : Bono – Hakimi, Aguerd (El Yamiq, 84), Saiss, Mazraoui (Attiat-Allah, 82) – Amallah (Cheddira, 82), Amrabat, Ounahi (Benoun, 120) – Ziyech, En-Nesyri (Sabiri, 82), Boufal (Ezzalzouli, 66)

ŠPANJOLSKA: Simon – Llorente, Rodri, Laporte, Alba (Balde, 98) – Busquets; Gavi (Soler, 63), Pedri – F. Torres (Williams, 75, Sarabia, 118), Asensio (Morata, 63), Olmo (Fati, 98)

Portugal se poigrao Švicarcima, Hat-trick Ronaldove zamjene

Na iznimno uvjerljiv način nogometaši Portugala su izborili četvrtfinale svjetskog prvenstva, pobijedili su sa 6-1 (2-0) Švicarsku u osmini finala.

Zvijezda večeri bio je Goncalo Ramos, 21-godišnjak koji je pronašao mjesto u udarnoj momčadi Portugala umjesto Cristiana Ronalda. On je postigao tri pogotka na utakmici, dok su po jedan dodali Pepe, Raphael Guerreiro i Rafael Leao. Portugal je početkom drugog poluvremena poveo 4-0 čime je utakmica bila riješena, a do kraja se s obje strane igralo prilično neobavezno. Počasni pogodak za Švicarce dao je Manuel Akanji.

Portugal je bolje otvorio utakmicu, ali je Švicarska, barem u uvodnim minutama, čvrsto stajala u svom posljednjem redu te nije dozvoljavala velike prilike za suparnika. No, Švicarska se ipak brzo našla u rezultatskom minusu i to nakon sjajne reakcije Goncala Ramosa u 17. minuti. Ovog igrača Benfice za ovaj je susret u prvu momčad ubacio portugalski izbornik Fernando Santos umjesto Cristiana Ronalda i definitivno pogodio.

Prilično iskosa, s deset metara, Goncalo Ramos je žestoko potegnuo i pogodio u bliži kut, pod gredu, za 1-0 Portugala. Premda je švicarski vratar Sommer bio u svom kutu čini se kako je teško mogao bolje reagirati, jer je lopta gromovito doletjela do njega i to pod gredu pa je Sommer samo skamenjeno promatrao kako se trese njegova mreža.

Taj je pogodak prilično promijenio tijek utakmice jer Švicarska se morala više otvoriti prema naprijed, ali je prvenstveno taj gol oslobodio Portugalce u njihovoj izvedbi te su, u mnogo čemu, nalikovali Brazilcima sa, možda tek za nijansu, slabijim ocjenama za umjetnički dojam.

Nove su šanse imali Goncalo Ramos i Otavio, dok je najbolju priliku za Švicarsku propustio Shaqiri koji je iz slobodnog udarca, sa skoro 30 metara, sjajno pucao, ali je Diogo Costa krajnjim naporom odbio loptu u korner.

EPA/Rolex dela Pena

Odmah nakon toga Portugal je poveo s 2-0. Nakon kornera visoko je poletio neuništivi 39-godišnji Pepe i glavom zabio za novo veselje Portugalaca. Do kraja prvog dijela još je jednom zaprijetila Švicarska, a potom opet Goncalo Ramos, ali je tom prilikom odlično reagirao Sommer.

No, 21-godišnji napadač Benfice zato je pogodio odmah na startu drugog poluvremena. Dalot je probio stranu, ubacio je nisku loptu pred švicarska vrata, a Goncalo Ramos je spretno progurao loptu u mrežu za 3-0 i definitivno rješenje ovog susreta osmine finala. Ubrzo nakon toga Portugal je povećao na 4-0. Brzu, točnu i lijepu akciju Portugalaca pogotkom je okrunio Guerreiro koji je pogodio pod gredu.

Do kraja se susret pretvorio u zabavu u kojoj su potpuno dominirali Portugalci premda su Švicarci smanjili u 58. minuti golom Akanjija, koji je nakon kornera dočekao loptu na drugoj vratnici.

U 67. minuti Goncalo Ramos je zabio i svoj treći pogodak na susretu, lijepo je potkopao loptu koja je preskočila Sommera, a bio je to ujedno prvi ‘hat-trick’ na aktualnom svjetskom prvenstvu.

EPA/Abedin Taherkenareh

U igru je u 74. minuti ušao i Cristiano Ronaldo, uz ovacije s tribina jer ga je većim dijelom drugog poluvremena prizivala većina portugalskih navijača. I tako, gotovo u revijalnom tonu, dvoboj je priveden kraju, s tim da je sve završilo uz još jedan vrhunski potez u režiji Portugalaca. Točnije, pogodak je za konačnih 6-1 postigao Rafael Leao koji je tek nekoliko minuta ranije ušao u igru. Plasirao je loptu iskosa, s 15 metara, u suprotni dio suparničkih vrata za potvrdu apsolutne portugalske dominacije.

Portugal je tako posve zasluženo izborio plasman među osam najboljih. Tamo Portugalce čeka Maroko, a utakmica se igra u subotu s početkom u 16 sati.

SP, osmina finala:

PORTUGAL – ŠVICARSKA 6-1

Stadion Lusail. Gledatelja: 80.000. Sudac: Cesar Arturo Ramos Palazuelos (Meksiko).

STRIJELCI: 1-0 Goncalo Ramos (17), 2-0 Pepe (33), 3-0 Goncalo Ramos (51), 4-0 Guerreiro (55), 4-1 Akanji (58), 5-1 Goncalo Ramos (67), 6-1 Rafael Leao (90+2)

PORTUGAL: Diogo Costa – Dalot, Pepe, Ruben Dias, Guerreiro – Otavio (od 74. Vitinha), Carvalho, Bernardo Silva (od 81. Ruben Neves) – Bruno Fernandes (od 87. Rafael Leao), Joao Felix (od 74. Cristiano Ronaldo), Goncalo Ramos (od 74. Horta).

ŠVICARSKA: Sommer – Fernandes, Schaer (od 46. Comert), Akanji, Rodriguez – Freueler (od 54. Zakaria), Xhaka, Sow (od 54. Seferović), Vargas (od 66. Okafor) – Shaqiri, Embolo (od 89. Jashari).

Izvor: Sloboda.hr/Hina