Nogometaši Francuske, aktualni svjetski prvaci, otvorili su SP kojem je domaćin Katar, pobjedom protiv Australije 4-1 u ogledu prvog kola skupine D.

Australija je šokirala svjetskog prvaka pogotkom Goodwina u devetoj minuti. No, mnogo bolja Francuska nije dopustila da suparnik dugo vremena uživa u vodstvu, već je do kraja prvog dijela okrenula rezultat. Strijelci su bili Rabiot u 27. te Giroud u 32. minuti, a u nastavku utakmice Francuzi su nastavili dominirati te su postigli nova dva gola. Mbappe je bio strijelac u 68., a još jednom Giroud u 71. minuti.

Svjetski prvaci Francuzi su tako dominantno započeli obranu naslova, unatoč brojnim izostancima i ranom vodstvu Australaca.

Australci su šokirali svjetske prvake u 9. minuti kada je Leckie prošao Lucas Hernandeza i nabacio za natrčalog Goodwina, a napadač Adelaidea je iz prve ljevicom zatresao mrežu.

Lucas Hernandez je u toj akciji gadno ozlijedio koljeno, a zamijenio ga je brat Theo.

U 22. minuti Australac Duke je skoro povećao vodstvo, ali je njegov šut prošao tik pored vratnice. A potom je Francuze u igru vratio Rabiot. On je prvo u 27. minuti izjednačio udarcem glavom s pet metara, a pet minuta kasnije je iskoristio tragičnu pogrešku beka Atkinsona i dodao loptu Giroudu, kojem nije bilo teško postići vodstvo i svoj 50. gol za Galske pijetlove.

U zadnjim trenucima poluvremena Mbappe je promašio s pet metara cijela vrata, a malo kasnije Irvine je udarcem glavom pogodio vratnicu.

U 50. minuti Giroud je vrlo atraktivno pokušao škarice, a lopta je otišla pokraj vratnice, a u 67. minuti udarac Griezmanna s gol-linije izbija Behich. No, u 68. minuti, nakon nekoliko pokušaja na dvoboju, do gola je konačno došao najskuplji igrač svijeta Mbappe. Filigranski točno ga je proigrao Dembele, a Mbappe se samo naklonio i ubacio loptu u mrežu.  Napadač PSG-a je potom tri minute kasnije asistirao Giroudu za novi pogodak glavom i povećanje vodstva na 4-1.

Vratar Ryan je u završnici obranio nekoliko izglednih prilika Francuza, pa su se Australci spasili potpune katastrofe.

U drugom kolu, u subotu 26. studenoga, igraju Tunis i Australija te Francuska i Danska. Na ljestvici Francuska ima tri boda, po bod su skupili Danska i Tunis, dok je posljednja Australija bez bodova.

FRANCUSKA – AUSTRALIJA 4-1

Strijelci: 0-1 Goodwin (9), 1-1 Rabiot (27), 2-1 Giroud (32), 3-1 Mbappe (68), 4-1 Giroud (71)

Pred 38.000 gledatelja na stadionu Al Janoub sudio je Južnoafrikanac Gomes.

FRANCUSKA: Lloris – Pavard (Kounde, 89), Konate, Upamecano, Lucas Hernandez (Theo Hernandez, 13) – Tchouameni (Fofana, 76)- Griezmann, Rabiot – Dembele (Coman, 76), Giroud (Thuram, 89), Mbappe

AUSTRALIJA: Ryan – Atkinson (Degenek, 85), Souttar, Rowles, Behich – McGree (Mabil, 73), Mooy, Irvine (Baccus, 85)- Leckie, Duke (Cummings, 56) , Goodwin (Kuol, 73)

Izvor: Sloboda.hr/Hina