U prvom susretu osmine finala nogometne Lige prvaka Borussia Dortmund je na Westfalenstadionu pobijedila Chelsea sa 1-0, dok je u drugom susretu večeri Benfica na gostovanju pobijedila Club Brugge sa 2-0.

Borussija i Chelsea su odigrali zanimljivu i žustru utakmicu, a presudio je pogodak Karima Adeyemija u 63. minuti. I “Bluesi” su mogli do gola, imali su niz odličnih prilika, ali je Gregor Kobel branio sjajno.

Za Borussiju je to bila sedma uzastopna pobjeda u svim natjecanjima ove godine, koliko je Chelsea dobio u posljednja četiri mjeseca. Otkako je sredinom rujna Graham Potter preuzeo Chelsea od Thomasa Tuchela, “Bluesi” su dobili samo trećinu od 24 natjecateljske utakmice (devet). Trenutačno su u nizu od četiri utakmice bez pobjede u svim natjecanjima.

Zanimljivo, Borussija i Chelsea su do sada igrali samo jednom, davne 1954. godine u prijateljskom susretu u SAD-u, a njemački sastav je slavio sa 6-1. Možda i zato što se “Bluesima” ozlijedio prvi vratar Bill Robertson, pa su morali “posuditi” lokalnog golmana Cyrila Hannabyja koji je branio očajno.

Borussija je bolje ušla u susret, dominirala je i pritiskala, međutim dvije najbolje prilike u prvom dijelu imali su gosti i to obje Joao Felix. U 32. minuti Hakim Ziyech je odličnom povratnom loptom uposlio Felixa, no portugalski reprezentativac je prebacio vrata. Još bolju priliku imao je u 38. minuti. Ovoga puta uposlio ga je Kai Havertz, ali je Felix pogodio vratnicu.

Najbliže golu Borussija je bila u 43. minuti kada je Marius Wolf pucao s ruba kaznenog prostora, ali je lopta otišla izvan terena. Zanimljivo, u prvom poluvremenu su momčadi uputile 15 udaraca prema suparničkim vratima (11 Borussija / 4 Chelsea), ali niti jedan udarac nije išao u okvir gola.

Prvo veliko uzbuđenje u nastavku vidjeli smo u 55. minuti kada je Reece James pucao iz slobodnog udarca, no Gregor Kobel je sjajno obranio. Bio je to prvi udarac u okvir gola na susretu. Uzvratila je Borussija u 57. minuti, s ruba kaznenog prostora je pucao Brandt, ali je Arrizabalaga bio siguran.

James je zaprijetio i u 62. minuti, no Kobel je ponovo bio siguran. U nastavku akcije gosti su imali korner nakon kojeg je sijevnula Borussijina kontra. Karim Adeyemi je “projurio” kroz gostujuće redove zaobišao Kepu i zabio za 1-0.

“Bluesi” su bili korak do izjednačenja u 79. minuti, Koulibaly je već svladao Kobela, ali je Emre Can “očistio” loptu s crte. U 84. miuti Felix je imao još jednu priliku, ali niti treći put nije uspio svladati domaćeg vratara.

U samoj završnici susreta došlo je do manje gužve na terenu, no sudac je situaciju smiriju žutim kartonima kojih je tijekom susreta ukupno pokazao deset. Posljednju priliku na utakmici imali su gosti u četvrtoj minuti nadoknade, pucao je Enzo Fernandez, ali je Kobel još jednom sjajno reagirao. Za Chelsea nije nastupio Mateo Kovačić.

U drugom susretu večeri snage su odmjerili Club Brugge i Benfica, a portugalski sastav je gostujućom 2-0 pobjedom napravio veliki korak prema četvrtfinalu.

Benfica bolja od Club Bruggea

Strijelci za Benficu bili su Joao Mario iz kaznenog udarca u 51. minuti, te David Neres u 88. minuti.

Club Brugge se po prvi put plasirao u osminu finala, nakon što je završio drugi iza Porta u teškoj skupini u kojoj su bili i Atletico Madrid i Bayer Leverkusen. Međutim, njihova je sezona od tada jako zastala.

EPA/Stephanie Lecocq

Unatoč tome što je odveo Brugge do nokaut faze Lige prvaka, trener Carl Hoefkins dobio je otkaz, a momčad je preuzeo Scott Parker. Međutim, niti Parker nije imao mnogo više uspjeha otkako je preuzeo momčd, njegova ekipa je ostvarila samo jednu pobjedu u njegovih osam mečeva na čelu i osvojila osam od mogućih 21 boda. Remizirali su u pet od zadnjih sedam susreta.

S druge strane, Portugalci su proteklog vikenda ispali od Brage u Kupu, a prije toga su izgubili samo jednu od 31 utakmice u svim natjecanjima ove sezone.

Iako je Benfica prva zaprijetila, Brugge je dominirao u prvih 20 minuta. Međutim, kako je poluvrijeme odmicalo, Benfica je preuzela igru. Goncalo Ramos, Rafa Silva i Grimaldo stavili su Mignoleta na kušnju, no u prvih 45 minuta nije bilo golova. U 44. minuti je Dennis Odoi spremio loptu glavom u gol Benfice. Međutim, kratko je trajala proslava jer je bio u zaleđu.

Gosti su poveli u ranoj fazi drugog dijela. Jack Hendry je sapleo Ramosa, a sudac Davide Massa pokzao na bijelu točku. Joao Mario je pogodio za vodstvo gostiju.

Sve dvojbe oko pitanja pobjednika, a možda i oko putnika u četvrtfinale razriješene su u 88. minuti kada je Neves “ukrao” loptu neopreznoj obrani domaćeg sastava i poentirao za 2-0.

Petar Musa nije zaigrao za Benficu.

Uzvrati su 7. ožujka u Londonu i Lisabonu.

U utorak je Bayern u Parizu pobijedio PSG sa 1-0 golom Kingsleyja Comana u 53. minuti, a za bavarski sastav je od 89. minut igrao hrvatski reprezentativac Josip Stanišić.

U drugom susretu večeri Milan je identičnim rezultatom porazio Tottenham. Pogodak odluke zabio je Brahim Diaz u sedmoj minuti.

Ante Rebić je za domaći sastav zaigrao od sudačke nadoknade, dok je Ivan Perišić odigrao cijeli susret za londonski klub.

Idućeg tjedna su na rasporedu preostale četiri utakmice prve runde osmine finala. U utorak, 21. veljače igrat će Liverpool – Real Madrid, te Eintracht Frankfurt – Napoli, a dan kasnije RB Leipzig – Manchester City, te Inter – Porto.

Izvor: Sloboda.hr/Hina