U susretu 2. kola skupine B Svjetskog nogometnog prvenstva Engleska i SAD su na stadionu Al Bayt igrali 0-0.

Iako su Englezi imali više od igre, najbliži pogotku bio je kapetan Amerikanaca Christian Pulišić koji je u prvom poluvremenu zatresao gredu.

Engleska je odigrala kudikamo lošije negoli protiv Irana (6-2), i dok se u prvom dijelu igralo podnošljivo, u drugom jsu obje momčadi pokazale razočaravajuć nogomet.  Dojam je da su Englezi u ovom dvoboju energetski bili daleko ispod njihove razine, pogotovu jer su pobjedom mogli kao prvi osigurati osminu finala, a i Amerikance kao da je zadovoljio remi s jakim Englezima.

Engleska je na vrhu skupine s četiri boda ispred drugog Irana koji ima tri, SAD su treće s dva, dok je na dnu Wales s jednim bodom. Sve četiri momčadi mogu proći i ispasti, pa će putnike u osminu finala dati zadnje kolo u utorak, u kojem će igrati SAD – Iran i Wales – Engleska.

Amerikanci mogu proči samo ako slave nad Irancima, kao i Velšani ako dobiju Engleze, ali im druga utakmica mora završiti neodlučeno. Englezi su u najboljem položaju jer su dobili Iran s 6-2 u prvom kolu, pa mogu proći dalje i u slučaju poraza od Walesa. Irance dalje vodi pobjeda, a i s remijem s Amerikancima će vjerojatno proći.

epa10328584 Harry Kane (L) of England in action against Tyler Adams of the US during the FIFA World Cup 2022 group B soccer match between England and the USA at Al Bayt Stadium in Al Khor, Qatar, 25 November 2022. EPA/Neil Hall

Iako se igralo brzo i naoko otvoreno, prvu priliku je tek 33. minuti propustio američki Hrvat Pulišić, koji je s 16-tak metara iskosa pogodio gredu. Još je dvije prilike propustio  McKennie, a Englezi su uzvratili tek krajem poluvremena, Saka je pucao iznad grede, a šut Mounta je obranio vratar Turner.

U drugom dijelu gotovo da nije bilo prilike, ritam igre se smirio i utakmica je otišla u svojevrsnu dosadu, sve do 93. minute kada je Kane nakon prekida bio najviši u skoku, ali je udarcem glavom prebacio vrata.

Harry Kane, engleski napadač nakon utakmice izjavio je: “To sigurno nije bila naša najbolja izvedba. Zapravo smo imali dosta posjeda, malo je nedostajalo realizacije. Morali smo se boriti, oni su bili dobri, morate im dati respekt. Ali tako je to na Svjetskom prvenstvu, ne možete pobijediti svaku momčad. To što nismo primili gol je svakako dobra stvar. Sada smo u dobroj poziciji u skupini.”

“Obje su momčadi jedna drugoj su zagorčavale život večeras. Svaki put kada na Svjetskom prvenstvu ne primite gol, to je dobra stvar. Naš posao još nije gotov, moramo pobijediti u utorak. S pet bodova idemo u osminu finala.” rekao je izbornik SAD-a Gregg Berhalter.

ENGLESKA – SAD 0-0

Pred 69.000 gledatelja na stadionu Al Bayt sudio je Valenzuela iz Venezuele.

ENGLESKA: Pickford – Trippier, Stones, Maguire, Shaw – Bellingham (69. Henderson), Rice – Saka (78. Rashford), Mount, Sterling (68. Grealish) – Kane

USA: Turner – Dest (78. Moore), Zimmerman, Ream, Robinson – McKennie (77. Aaronson), Adams, Musah – Weah (83. Reyna), Wright (83. Sargent), Pulisic

Wales - Iran     0-2 (Cheshmi 90+8, Rezaeian 90+11)
Engleska - SAD   0-0