Kansas City Chiefsi su po drugi put u zadnje četiri godine osvojili Super Bowl, a do preokreta u drugom poluvremenu i tijesne pobjede protiv Philadelphia Eaglesa 38-35 na stadionu State Farm u Glendaleu predvodio ih je njihov najbolji igrač i vođa napada Patrick Mahomes.

U napadački raznovrsnoj i odličnoj utakmici, momčad pod vodstvom trenera Andyja Reida došla je do svog drugog trijumfa u Super Bowlu, a trećeg u klupskoj povijesti, preokrenuvši rezultat u drugom poluvremenu, u kojem su sve njihove akcije završile ili polaganjem ili pogotkom iz polja.

Pobjedu Chiefsima donio je pucač (kicker) Harrison Butker, pogotkom iz polja osam sekundi prije isteka vremena. No, glavni posao u preokretu obavili su najbolji igrač osnovnog dijela natjecanja u NFL-u, ‘quarterback’ Patrick Mahomes i ofenzivna linija, uz konstantan doprinos obrane koja je u prvom poluvremenu spriječila da se Philadelphia ne odvoji na više od 10 poena razlike (24-14).

Mahomes je u prvom poluvremenu imao jedno dodavanje za “touchdown”, kad je u prvom napadu Kansas Cityja pronašao u “end zoni” Travisa Kelcea.

EPA/CAROLINE BREHMAN

U prvom poluvremenu je briljirao vođa napada Eaglesa Jalen Hurts, koji je dvaput ušao sam s loptom u “end zonu” te imao i dodavanje od 45 jarda za A. J. Browna. Statistiku mu je pokvarila jedino izgubljena lopta nakon koje je Nick Bolton s njom otrčao do “touchdowna” za 14-14 u drugoj četvrtini.

Philadelphia je do kraja poluvremena stvorila deset poena prednosti 24-14, a otežavajuća okolnost za Chiefse je bila i obnovljena ozljeda desnog skočnog zgloba Patricka Mahomesa koji je odšepao prema svlačionici.

No, fizioterapeuti su napravili čudo do nastavka utakmice pa je Mahomes odigrao sjajno drugo poluvrijeme u kojem je svaki put kad je dobio loptu u ruke odveo momčad do “touchdowna” ili pogotka iz polja.

Kansas City je do prvog vodstva na utakmici došao u trećoj minutu posljednje četvrtine (28-27) nakon “touchdown” dodavanja Mahomesa za Kadariusa Toneyja. Manje od tri minute poslije Mahomes je pronašao Skyya Moorea za novi “touchdown” i povećanje prednosti na 35-27.

Kad je do kraja utakmice ostalo 5:20 minuta Jalen Hurts je postigao i svoj treći “touchdown” utrčavanjem u “end zonu”, a potom na isti način došao do pretvaranja za dva poena i izjednačenja na 35-35.

Kansas City je uspio sljedećih pet minuta zadržati loptu u svom posjedu, dovesti se do situacije za pogodak iz polja, koji je sa 27 jarda pogodio Harrison Butker i odlučio pobjednika. Na kraju utakmice, nažalost, puno priče posvećeno je sucima dvoboja koji su svojom odlukom minutu i pol prije kraja odlučili pobjednika susreta. Naime, svirali su nepostojeći holding (držanje) na Juju Smith Schusteru i tako omogućili Kansas Cityju da lagano privedu utakmicu kraju.

Treneru Philadelphije Nicku Sirianniju ovo je bio prvi nastup na Super Bowlu, a Eaglesima četvrti dvoboj za trofej Vincea Lombardija, no ostali su na onom jednom osvojenom 2017.

Ovaj Super Bowl, 57. po redu, bit će upamćen kao prvi u kojem su se za naslov borila dva tamnoputa “quarterbacka” te prvi u kojem su se na suprotnim stranama našla braća: uz Mahomesa, najveća zvijezda pobjedničke momčadi, 33-godišnji “tight end” Travis Kelce bio je bolji od svog dvije godine starijeg brata Jasona koji igra na poziciji centra u Eaglesima.

Patrick Mahomes je postao prvi igrač nakon 2000. koji je uspio osvojiti nagradu za najboljeg igrača u sezoni, odvesti svoju momčad do Super Bowla, osvojiti trofej Vincea Lombardija i pritom osvojiti i MVP nagradu u finalnoj utakmici.

Izvor: Sloboda.hr/Hina