hrvatska azerbajdžan hrvatska nogometna reprezentacija niko kovač rakitić modrić perišić

Hrvatska nogometna reprezentacija zadržala je savršeni učinak u kvalifikacijskoj Skupini H. U Osijeku je ubilježila i treću pobjedu, uvjerljivo svladavši Azerbajdžan s rezultatom od čak 6:0.

Nakon što je Rakitić promašio vrlo izglednu priliku u osmoj minuti, želje za brzim pogotkom ostvarile su se u 11. minuti, kada je na prizemni centaršut kapetana Srne natrčao Kramarić i doveo Hrvatsku u vodstvo. Izabranici Nike Kovača nisu popuštali te je u 20. minuti Pranjić zatresao okvir gola, a jedina prijetnja Subašiću bio je udarac Alijeva pokraj gola.

Zbog ozljede je potom morao izaći Kovačić, a ulazak Perišića pokazao se punim pogotkom. Problema s ozljedama imali su i Azerbajdžanci. Izbornik Vogts morao je obaviti dvije zamjene, uključujući ulazak pa izlazak Ramazanova.

Igrala se 35. minuta kada je Rakitić ubacio iz prekida, a Perišić glavom proslijedio loptu u mrežu za 2:0, a isti je igrač, ponovno glavom, povisio na 3:0 u 45. minuti. Tada je asistent s lijeve strane bio Pranjić. Međutim, niti tu nije bio kraj. U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela, na Modrićevu loptu, precizan je bio i Brozović, koji je tako postigao svoj prvi pogodak u hrvatskom dresu.

U prvih petnaestak minuta nastavka Hrvatska je povisila svoju prednost na 6:0. Prvo je nakon prekršaja Alahverdijeva na Srni švicarski sudac pokazao na bijelu točku, a siguran je realizator bio Modrić. Potom je azerbajdžanski kapetan Sadigov, rekorder po broju nastupa, skrenuo Perišićevu loptu u vlastitu mrežu.

Šanse za sedmi pogodak imali su zatim i Rakitić i Kramarić, pri kraju utakmice i Halilović, a jedina je prava opasnost za Subašića u nastavku bio udarac Nazarova koji se odbio od Ćorluke i završio tik pored vratnice. No, rezultat se više nije mijenjao i slavlje na terenu, kao i ono na ispunjenim tribinama, moglo je početi.

niko kovač Azerbajdžan reprezentacija

“Čestitam igračima, ali i navijačima koji su nas bodrili svih 90 minuta. Zadovoljan sam, uzeli smo šest bodova iz ove dvije utakmice. Gledamo prema naprijed, odigrali smo tek 30 posto utakmica i nismo još ništa postigli. Moramo nastaviti koncentrirano, rekao je u uvodu Niko Kovač, šef stručnog stožera hrvatske nogometne reprezentacije.

Azerbajdžanci su stvorili velike probleme i Bugarskoj i Italiji, no u Gradskom vrtu nisu imali previše šansi.

“Azerbajdžan je nezgodan protivnik, ali mi smo ga visoko pritisnuli i pokušali smo taj ritam držati do kraja. Uvelike nam je to i uspjelo, imali smo dvojicu napadača, oslobodili smo prostor na bokovima, a uz šest golova imali smo i neiskorištenih prilika. Sve je štimalo, sve što smo se dogovorili moji su igrači prenijeli na teren, prokomentirao je hrvatski izbornik.

Ostvarila mu se želja o ranom pogotku, Andrej Kramarić pronašao je put do mreže već u 11. minuti.

“Kod prvog gola sve se otvori. Dignemo publiku, steknemo samopouzdanje, nastavljaju se valovi napada. Naš se plan u potpunosti ostvario, što je rezultat homogenosti u momčadi. Vidljiva je na terenu i van njega. Pristup je bio fantastičan. Nismo se smjeli prilagoditi razini Azerbajdžana nego nametnuti svoju agresivnost”, kaže Kovač.

Mateo Kovačić morao je napustiti igru sredinom prvog dijela. Osjetio je bol u aduktoru i nije mogao nastaviti, a umjesto njega ušao je Perišić.

“Perišića sam mislio poštedjeti, ali na kraju je bilo odlično. Nadam se da Kovačićeva ozljeda nije teška i da će se brzo vratiti na teren”, izjavio je izbornik.

Alen Halilović zaputit će se u Vinkovce, na uzvratnu utakmicu mladih reprezentacija Engleske i Hrvatske u doigravanju za Europsko prvenstvo. “Dali smo mu pola sata da lakše uhvati ritam za sutrašnju utakmicu”, objasnio je Kovač.

Sljedeći je kvalifikacijski ispit Hrvatske gostovanje u Italiji, 16. studenoga u Milanu, a prije toga bit će odigran i prijateljski susret sa SAD-om, 12. studenoga u Londonu.