dinamo liga prvaka salzburg

Nogometaši zagrebačkog Dinama naći će se u četvrtak na ždrijebu u Monacu među 32 kluba koji će biti raspoređeni u skupini ovosezonskog izdanja Lige prvaka, nakon što su u uzvratnom dvoboju u Salzburgu pobijedili domaćina s 2-1 (0-1, 1-1) u produžetku.

Na iznimno sretan način hrvatski je prvak drugu sezonu zaredom, a četvrti put u povijesti izborio mjesto u grupnoj fazi Lige prvaka, iako je sve do 87. minute austrijski prvak imao mjesto u elitnom europskom natjecanju, zahvaljujući pogotku Valentina Lazara u 22. minuti, kada je loše reagirala desna strana Dinamove obrane.

Salzburg je imao još nekoliko prilika za povećanje vodstva, a najbolju je propustio Berisha, kad je u 80. minuti sam krenuo prema Eduardu, ali je portugalski vratar uspio obraniti njegov udarac.

Prednost domaće momčadi poništio je Junior Fernandes u 87. minuti, kad je nakon njegovog udarca s 10-ak metara, uz malo sreće, lopta završila u mreži Salzburga. Tako je Dinamo izborio produžetak u kojem je pogodak odluke postigao Soudani u 95. minuti. Fernandes mu je gurnuo loptu u kontru. Soudani je pretrčao svog čuvara, a njegov prvi udarac zaustavio je vratar Walke. No, Alžirac je prvi stigao do odbijene lopte i glavom ju poslao u mrežu.

Pred 24.000 gledatelja na Red Bull Areni utakmicu je sudio Škot Craig Thomson koji je u 62. minuti mogao dosuditi i kazneni udarac za Salzburg, kad je lopta pogodila u ruku Sigalija, nakon udarca Hintereggera. Srećom po Dinamo, škotski sudac se nije oglasio.

SALZBURG – DINAMO 1-2 (1-0, 1-1) – produžetak

Red Bull Arena. Gledatelja: 24.000. Sudac: Craig Thomson (Škotska)

Strijelci: 1-0 Lazaro (22), 1-1 Fernandes (87), 1-2 Soudani (95)

Žuti kartoni: Lazaro / Sigali, Stojanovič, Jonas

Dinamo je dobio oko 15 milijuna eura prolaskom kvalifikacije nakon velikog preokreta u Salzburgu u uzvratnoj utakmici play-offa. U grupnoj fazi Lige prvaka bi mogao i dodatno napuniti blagajnu budući da pobjeda u skupini Lige prvaka donosi 1,5 milijuna eura, a remi pola milijuna eura. Prolazak skupine donosi 5,5 milijuna eura, sve to uz još novac od televizijskih prava.

Ždrijeb skupina ovosezonskog izdanja nogometne Lige prvaka bit će održan u četvrtak, s početkom u 18 sati u Monacu, a hrvatski prvak Dinamo bit će u posljednjoj, četvrtoj jakosnoj skupini s preostalih sedam klubova s najmanjim koeficijentom iz prošle sezone.

Tako Dinamo neće moći zaigrati u skupini sa škotskim Celticom, francuskim Monakom, turskim Bešiktašom, poljskom Legijom, bugarskim Ludogorecom, danskim Kopenhagenom i ruskim Rostovom.

Mogući suparnici Dinama:

“Jednostavno smo presretni. Suze radosnice potekle su u svlačionici. Zaslužili smo ovo, iako je i Salzburg bio dobar. No, mi smo bilo bolji. Ipak im moram zahvaliti što nas nisu dokrajčili dok smo bili na konopcima. Bilo je jezikove juhe u poluvremenu, kritizirao sam pojedine igrače, posebice napadače. U posljednjih pola sata izgledali smo dobro, onako kako sam želio da izgledamo od starta”, istaknuo je Zlatko Kranjčar nakon utakmice.

Izvor: Sloboda.hr/Hina