marin čilić us open nishikori finale

Najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić pobjednik je US Opena! Do pobjedničkog trofeja stigao je svladavši u finalu Japanca Keija Nishikorija sa 6:3, 6:3 i 6:3 za sat i 54 minute igre.

Čilić, koji je prošli US Open propustio zbog nepravedne suspenzije, se tako pridružio svom treneru Goranu Ivaniševiću kao tek drugi hrvatski tenisač sa seniorskim pojedinačnim naslovom na Grand Slam turnirima. Naslov osvojen u Flushing Meadowsu 12. je u karijeri za 25-godišnjeg hrvatskog tenisača, ali i daleko najveći i najvažniji dosad, donosi HRT.

Nakon Ive Majoli (Roland Garros 1997.) i Gorana Ivaniševića (Wimbledon 2001), Marin Čilić treći je Hrvat koji se okitio naslovom na nekom od Grand Slam turnira.

Hrvatski je tenisač bio potpuno nadmoćan, bolji od Nishikorija u svim teniskim elementima, a pogotovo psihološki, odnosno u prijelomnim trenucima meča u kojemu je cijelo vrijeme djelovao kao onaj koji kontrolira situaciju i ne dopušta protivniku da dođe do zraka. Po jedan break u prvom i trećem setu, te čak tri u drugom donijeli su Čiliću 300. profesionalnu pobjedu u karijeri i mjesto među teniskim besmrtnicima. Protivniku je dopustio samo jedan break, i to u drugom setu u trenutku kad je već imao dva breaka prednosti.

Jedini trenutak Marinovog popuštanja u meču bio je početak zadnjeg gema, kad je servirao za pobjedu. Napravio je grubu dvostruku pogrešku, no brzo se pribrao i odradio posao do kraja.

Susret je započeo uz nervozu obojice, pa je Nishikori imao break-priliku već u prvom gemu, a potom je i Marin došao do 0:30 u sljedećem. Stabilizirali su se do Marinove prednosti 3:2, nakon koje je poveo s 0:40 na suparnikov servis. Uslijedio je prvi oduzeti servis u ogledu te je hrvatski igrač sa 6:3 uzeo prvu dionicu za samo 33 minute igre.

Klikni LIKE za našeg šampiona Marina!

Početak drugog seta bio je uzbudljiv, a kruna je uslijedila u trećem gemu, kad je prvo Čilić sjajnim trčanjem natjerao Japanca na pogreške i osigurao si tri vezane break šanse (0:40). Nishikori je nakon dugačke izmjene uspio izjednačiti na 40:40, no fantastično je forhendom crtu pogodio naš igrač za još jednu break-loptu, koju je onda nakon suparnikovog bekhenda u mrežu iskoristio za vodstvo 2:1!

Peti gem uzeo je Čilić upečatljivim pokerom aseva, da bi uslijedio još jedan break za 5:1 i servis za set. Popustio je tad malo naš igrač i Nishikori je smanjio zaostatak, ali u sljedećoj prilici Hrvat je bio koncentriran i precizan.

Kod Marinove prednosti 2:1 u trećem setu još jednom je hrvatski tenisač oduzeo suparniku početni udarac i činilo se da je sve gotovo. No kod Čilićevog vodstva 4:2 Japanac je imao čak četiri break-lopte, Marin je imao i sreće, pomogla je mreža, a kad je tu uspio sačuvati servis prelomio je do kraja meč.

Kad je uzeo lopte kako bi servirao za pobjedu, izgledao je neobično mirno, kao da je nešto slično prošao već stotinu puta. S tri neobranjiva servisa podsjetio je kako je dva dana prije završio meč protiv Rogera Federera. Ostavio si je prostor da može napraviti i dvostruku pogrešku. No, nijednog trenutka nije izgledao da bi mogao zakomplicirati put prema veličanstvenoj pobjedi. Za kraj je još jednom prošetao Nishikorija s jedne na drugu stranu terena i bekhend dijagonalom, svojim 38 winnerom u meču, postao drugi hrvatski tenisač na teniskom Mount Everestu!

Trijumf pred 22 tisuće gledatelja u Nacionalnom teniskom centru Billie Jean King u New Yorku, donio je najboljem hrvatskom tenisaču i povratak u društvo desetorice najboljih igrača svijeta, bit će deveti na sljedećoj ATP ljestvici, te novčanu nagradu od tri milijuna američkih dolara.

Na novoj ATP ljestvici Čilić će biti na devetom mjestu, čime je izjednačio svoj najbolji plasman u karijeri. Poraženi finalist Kei Nishikori nalazi se jedno mjesto ispred Čilića.

Zanimljivo, ovo je bio prvi Grand Slam finale od 2005. godine u kojem nije bilo Federera, Đokovića i/ili Nadala.