hasanbegović presuda udba perković sdp milanović

Ministar kulture u tehničkoj Vladi Zlatko Hasanbegović, poznat da se ne libi kritički govoriti o kumunističkom režimu, za Direktno.hr prokomentirao je današnju presudu Visokog zemaljskog suda u Münchenu kojom su Josip Perković i Zdravko Mustač osuđeni na doživotne kazne zatvora zbog pomaganja u ubojstvu hrvatskog političkog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine.

Hasanbegović je presudom zadovoljan.

“Presuda Perkoviću i Mustaču ima povijesni značaj s dalekosežnim političkim i društvenim posljedicama koje u ovom trenutku i ne možemo sagledati. Presuda je zakašnjela zadovoljština svim hrvatskim, ali ne samo hrvatskim, žrtvama jugoslavenskog partijsko-državnog terora”, rekao je Hasanbegović.

Spomenuo je i političke posljedice odluke.

“Münchenski sud i njemačko pravosuđe zadali su pravno-politički i moralni udarac Zoranu Milanoviću, Ivi Josipoviću i SDP-u kao imovinsko-pravnom ali i stvarnom sljedniku partije koja je provodila državni teror nad svojim građanima. Slučaj Lex Perković samo je jedan od dokaza opstanka i djelovanja udbaške duboke države koja nije prezala ni od instrumentalizacije Republike Hrvatske i njezinih ustanova za svoje ciljeve i održavanje društvene moći i pod cijenu narušavanja međunarodnog ugleda hrvatske države”, rekao nam je Hasanbegović.

Ova presuda, nastavio je, pokazuje da riječ lustracija ne smije biti prognana iz hrvatskog javnog i političkog života već treba postati predmetom ozbiljne, stručne, pravno-političke i etičke rasprave lišene dnevno-političkih i uskostranačkih interesa.

“Svakom okretanju budućnosti treba prethoditi cjelovito suočavanje s prošlošću, posebice s jugoslavenskim komunističkim protudemokratskim nasljeđem i njegovim zlokobnim društvenim posljedicama koje sve do danas opterećuju hrvatski javni život i demokratsku konsolidaciju”, riječi su kojima je ministar Hasanbegović zaključio razgovor za direktno.hr.

Podsjetimo, sudac Manfred Dauster obrazlažući presudu rekao je kako se nada da će presuda pokrenuti proces sučeljavanja s prošlošću u Hrvatskoj i zemljama nastalima nakon raspada Jugoslavije.

“Do ovog procesa je pred ovim sudom došlo samo zato jer se to prije toga nije dogodilo u Hrvatskoj. Mi ovdje ne postavljamo pitanje zašto je to bilo tako. Nadamo se da će u zemljama koje su nastale nakon raspada Jugoslavije doći do znanstvenog sučeljavanja s ovim povijesnim razdobljem. Koliko je to polje tamo neistraženo dovoljno govori činjenica da smo morali kao vještake pozvati jednog danskog i jednog njemačkog povjesničara”, primijetio je Dauster.

“Budući naraštaji će donijeti svoj sud o tomu zašto se proces sučeljavanja s tom stranom povijesti još nije dogodio”, zaključio je Dauster.

Izvor: Sloboda.hr/Direktno.hr
Foto: fah