bih nigerija

Bosna i Hercegovina nije uspjela u svom debiju na Svjetskom prvenstvu izboriti osminu finala, već nakon dva kola izabranici Safeta Sušića matematički su ispali.

Pobjeda Nigerije 1:0 u Cuiabi golom Odemwingieja u 29. minuti, uz poništeni regularan pogodak Edina Džeke u 21. minuti, odvela je afričku momčad na četiri boda, prvoplasirani sastav skupine F Argentina nakon današnje teške pobjede nad Iranom ima šest, a BiH uoči zadnjeg kola i dvoboja s Iranom, koji ima jedan bod, nema niti jedan bod na kontu.

Nigeriji je ovo bila prva pobjeda na svjetskoj smotri nakon davne 1998. godine, kada je na nama dragom SP-u u Francuskoj nadvisila Bugarsku. Od tada je nanizala devet susreta bez pobjede. BiH je pak prvi put otkad je vodi Safet Sušić spojila dva poraza u natjecateljskim utakmicama.

Nigerija pokazala mnogo bolju igru nego protiv Irana

BiH je počela dosta ofenzivno, iako izbornik Sušić nije na teren poslao od prve minute očekivanog Vedada Ibiševića. No i Nigerija je pokazala mnogo ozbiljnije izdanje nego u prvom kolu protiv Irana pa se prva ozbiljna situacija dogodila pred vratima BiH-a nakon što je Medunjanin rukama zaustavio napadača Nigerije i zaradio žuti karton, da bi potom Odemwingie jako dobro pucao iz slobodnog udarca. Ipak, lopta je prošla malo pored okvira gola.

I dalje je opasnija momčad na terenu bila Nigerija, u 12. minuti John Obi Mikel je vrlo opasno opalio sa 16 metara, ali i ova lopta otišla je tik uz vratnicu, a dvije minute kasnije Begović brani udarac Onazija iz dosta velike daljine.

Tempo je bio jak, lopta je brzo išla s jedne na drugu stranu terena.

Zbog nepostojećeg zaleđa poništen regularan gol Džeke!

U 21. minuti Misimović je dobo pronašao Edina Džeku, koji trese mrežu Enyeame, no linijski sudac podigao je zastavicu iako zaleđa nije bilo! Oštećena je u ovoj situaciji bila Bosna i Hercegovina, poništen je posve regularan pogodak napadača Manchester Cityja.

Tri minute kasnije opet je Džeko izašao jedan na jedan sa suparničkim vratarom, ovaj put umjesto linijskog suca isprečuje se vratar Enyeama.

Edin-Dzeko-Was-Robbed-a-goal

Odemwingie doveo Nigeriju u vodstvo

Uslijedila je i prijetnja Pjanića u 27. minuti, da bi odjednom na drugoj strani bljesnuli i promašaje BiH-a kaznili Nigerijci. Peter Odemwingie je nakon sporne situacije, odnosno služenja rukama asistenta Emenikea prilikom oduzimanja lopte Spahiću, pogodio za 1:0 u 29. minuti!

Nakon primljenog gola, momčad izbornika Safeta Sušića vidljivo je pala u igri i Nigerijci su preuzeli terensku inicijativu. Zadnju priliku u prvome dijelu imao je ipak Džeko u 43. minuti. Odlično mu je dodao Pjanić, ali šut prvog napadača BiH-a u prilično dobroj poziciji na 10-ak metara od protivničkog gola bio je prilično loš.

Ušao Ibišević, Sušić napravio sve izmjene do 64. minute

Početak nastavka nije donio velike prijetnje osim dalekometnih pokušaja. U 56. minuti u igru je umjesto Hajrovića ušao strijelac povijesnog prvog gola za BiH Vedad Ibišević, koji se priključio Džeki u napadačkoj liniji.

U 61. minuti Begović je spasio BiH obranivši u situaciji jedan na jedan pokušaj Michela Babatundea. Nigerija je u ovom dijelu igre preuzela inicijativu i sve opasnije prijetila bosanskohercegovačkim vratima. Šest minuta nakon prilike Babatundea Ibišević je pucao na drugoj strani, ali ta situacija nudila je mnogo bolje opcije za ljiljane.

Sve raspoložive karte odigrao je uvođenjem u igru nogometaša Hajduka Tina Svena Sušića u 64. minuti umjesto Medunjanina bosanskohercegovački izbornik. Možda najbolju prigodu za hrvatske susjede imao je Ibišević u 74. minuti, ali glavom je pucao preko gola.

Ogenyi Onazi mogao je u 81. minuti stvarno odličnim udarcem iz daljine razriješiti sve dvojbe, nadu BiH-a sačuvala je samo još bolja intervencija Begovića.

Džeko propustio dvije odlične šanse u zadnjim trenucima utakmice!

U 90. minuti Misimović je nevjerojatno promašio loptu na rubu šesnaesterca, a u prvoj minuti sudačke nadoknade Džeko je nakon udarca iz kuta glavom sa šest metara pucao ravno u vratara Enyeamu. Zadnja prilika otišla je u vjetar kada je 30-ak sekundi prije isteka treće minute sudačke nadoknade Džeko s četiri metra zatresao okvir gola!